Villa Satın Alınırken Yapılan 3 Hata

  • 2 sene önce
  • 1
lüks villa

Villa satın alırken en sık yapılan hatalara baktığımızda ilk olarak yanlış bölge seçimini görüyoruz ardından onu yaz kış yaşamını öngörmemek takip ediyor son olarak da şehir merkezinden fazla uzaklaşmak karşımıza çıkıyor. Tüm bunların önüne geçebilmek için de lüks villa almadan önce gerek gayrimenkul uzmanları olsun gerek internet araştırmaları olsun detaylı bir inceleme gerekiyor, şimdi lüks villa alırken yapılan 3 hatayı detaylı olarak inceleyeceğiz.

Yanlış Bölge Seçimi

İlk olarak lüks villa alımında en sık karşılaşılan hata yanlış bölge seçiminden başlıyoruz, yanlış bölge seçimi tıpkı diğer konut türlerinde karşımıza çıktığı gibi villa alırken de karşımıza çıkabiliyor. Eğer ki siz villanızı tatil yapacağınız yerden istiyorsanız yani lüks villanız sizin için yazlık görevi görüyorsa tam olarak tatilden beklentilerinizi filtrelemeniz ve ona göre alım planlarınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Ege’de bir sahil ve Akdeniz’deki bir sahilin arasında bile oldukça belirleyici farklar karşınıza çıkabilir, turist yoğunluğu civardaki sosyal tesis yeterliliği oldukça önemli etmenler olarak karşımıza çıkıyor. Tabi lüks villa deyince sadece yazlık villaları düşünmeyeceğiz, örneğin Karadeniz’de, Doğu Anadolu’da da sessizlik ve sakinlik için villa almayı düşünebilirsiniz, yine villanızın yaşayacağınız coğrafyaya uygun olması önemli bir husustur. Bunların dışında villanızın etrafında tesisleşme ne durumda, komşu villalarla arasındaki mesafe ne düzeyde, şehir merkezine mesafesi ne kadar çünkü şehir merkezine fazla yakın olmak lüks villasını alırken sakinliği hayal edenler için sadece hayal olarak kalacaktır, şehir merkezine fazla uzak olmak da ıssızlıktan çekinen ve daha sosyal alıcılar için sorun olabilecektir.

Yaz Kış Yaşamını Öngörmemek

Lüks villa alımındaki diğer hatalardan birisi de yaz kış yaşamını öngörmemek yani villa ve iklim arasındaki uyumu görmezden gelmek olarak da nitelendirebiliriz. Bu noktada villanın fiziki yapısı düşünülmelidir çünkü villanızı aldığınız yere göre yaz aylarında çok sıcak veya tam tersi kış aylarında çok soğuk olabilir, mağdur olmamanız için lüks villanızın duvar kalınlıklarından tavan zemin mesafesine kadar birçok noktaya dikkat etmek zorundasınız. Eğer ki villanızın pencereleri oldukça genişse villanız kesinlikle kışları çok soğuk olan bir yerde olmamalıdır. Lüks villa alımını kışların sert geçtiği bir coğrafyadan aldıysanız da bina izolasyonunun sizin için en önemli unsurlardan biri olmalıdır çünkü aksi takdirde ısınma konusunda oldukça zorlanabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Fazla Uzaklaşmak

Lüks villa alımını yaparken kriterlerinizde sessizlik, sakinlik, yalnız kalayım isteği olabilir fakat bu isteğinize göre lüks villa alımı yaparken şehir merkezinden fazlaca uzaklaşabilirsiniz, bu noktada da karşımıza birkaç sorun çıkabiliyor. Evet villa alıp sessizliği, sakinliği istemek en doğal hakkınız ama şehir merkezinden uzaklaşırken bazı avantajlardan da uzaklaşıyorsunuz hatta bunların olmaması sizin için dezavantaja dönüşebiliyor; örneğin villanıza ulaşım yolları ne durumda yol yeni mi villaya ulaşım için alternatif yollar var mı çünkü villada yaşayabilmek için her gün o yolu kullanacaksınız, villadan şehir merkezine ne kadar sürede ulaşabilirsiniz, acil hastaneye ihtiyaç duyulan bir durumda hastaneye ne kadar sürede gidebilirsiniz veya ambulans villanıza ne kadar sürede gelebilir. Villada teknik veya tesisat problemi olduğunda eve bu sorunların giderilmesi ve tamiri için ne kadar bekleyeceğiniz de şehir merkezinden uzaklaşmakla doğru orantılı.

Siz de villanızı alırken yanlış bölge seçmemek adına, yaz kış yaşamı farklılığına göre villa seçmek ve şehir merkezine uygun uzaklıktaki villayı seçmek için bir gayrimenkul danışmanından faydalanabilirsiniz işte bu noktada da Gökhan Üçgün tecrübesi sizlerle.

Listeleri Karşılaştır

Karşılaştırmak
Arama
Fiyat Aralığı Kimden Kime
Translate